Hatay & Gaziantep Gurme ve Kültür Turu Hatay - İstanbul

Hatay & Gaziantep Gurme ve Kültür Turu

1.Day

İstanbul kiss Hatay

İstanbul S. Gökçen Havalimanı İç Hatlar Giden Yolcu Salonu "HUZURLU SEYAHAT - PGS" bankosunda saat 04.30’da buluşuyoruz. Check-in işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları'nın 05.45 uçağı ile Hatay'a hareket ediyoruz. Varış: 07.20. Havaalanında bizi bekleyen  aracımıza yerleştikten sonra, Türkiye’nin en önemli gastronomi merkezlerinden biri olan Hatay’ın  yöresel tatlarına en güzel örnekleri tadabileceğimiz mekanlardan birinde kahvaltımızı alıyoruz. Daha sonra rehberimiz eşliğinde Habib-i Neccar Camii’ni ziyaret ile turumuza başlıyoruz. Antakya'nın M.S. 636 yılında Hz. Ömer'in komutanlarından Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından fethedilmesi ile birlikte inşa edilen ve  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde inşa edilen en eski cami olarak bilinen Habib-i Neccar Camii ziyareti sonrası, Habib’i Neccar Dağı’nın eteklerinde bulunan, doğal bir mağara olup M.S. 30’lu yıllarda eklemelerle kiliseye dönüştürülmüş olan ve Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinen St. Pierre Kilisesi’ne gidiyoruz. Daha sonra, sergilenen mozaiklerin büyüklüğü, sayısı ve kalitesi açısından dünyanın en zengin ikinci mozaik koleksiyonuna sahip olduğu gibi sikke koleksiyonu bakımından dünyanın üçüncü büyük müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Hatay’ın meşhur künefecilerinden birinde mola verip bu lezzeti yerinde tattıktan sonra Eski Antakya evlerini ve Katolik Kilisesi’ni de görüyor ve sonrasında Hatay’ın neredeyse tüm yöresel ürünlerini bir arada bulabileceğimiz meşhur Uzun Çarşı’sına doğru yürüyoruz. Bu muhteşem renk ve koku cümbüşü içerisinde vereceğimiz serbest zamanda  dileyen misafirlerimiz tuzlu yoğurt, sürk peyniri, yassı peynir, zahter, hal hal zeytini, zeytinyağı, çıtır kabak gibi yöresel ürünlerden alışveriş yapabilirler. Serbest zaman sonrasında, Asi nehri kenarında Antakya mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğimiz bir restoranda akşam yemeğimizi aldıktan sonra bu kadim şehre veda ederek bir diğer tarih ve gastronomi şehrimiz olan Gaziantep’e doğru yola koyuluyoruz. Kırıkhan yolu üzerinde Beyazid-i Bestami Hz. Türbesi’ni ziyaret ediyor ve gece yarısına doğru Gaziantep merkezde bulunan otelimizde giriş yapıyoruz. 4* Kule Hotel vb.

2.Day

Hatay broken heart Gaziantep kiss İstanbul

Sabah kahvaltısını otelimizde açık büfe ve beyran ikramı ile yaptıktan sonra rehberimiz eşliğinde Gaziantep’i keşfe çıkıyoruz. İlk durağımız Zeugma Müzesi. Çoğu Gaziantep’in Nizip ilçesinin Belkıs Köyü’nde bulunan Zeugma (Belkıs) Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği, başta meşhur Çingene Kız mozayiği olmak üzere eşsiz ve çok büyük bir koleksiyona sahip olan, dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılan bu müzeyi gezdikten sonra Gaziantep Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Gaziantep’in en meşhur baklavacılarından birine misafirlerimiz için özel hazırlattığımız tadımlık baklava ikramımızdan sonra Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı ve Zincirli Han’da vereceğimiz serbest zamanda, tarih kokan bu mekanlarda yöresel el sanatları ve yiyeceklerden oluşan ürünlerden alışveriş yapabilir ve tarihi Tahmis Kahvesi’nde özel ikram kuruyemişler eşliğinde menengiç veya dibek kahvesini yudumlayabilirsiniz. Serbest zaman sonrasında Türkiye’nin ve dünyanın en önemli mutfaklarından biri olan Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmak üzere şehrin en güzel mekanlarından birine gidiyoruz. Akşam yemeği sonrasında saat 21.55’te kalkacak olan uçağımıza yetişmek üzere Gaziantep Havaalanı’na doğru hareket ediyoruz. Saat 23.35’te Sabiha Gökçen Havaalanı’na iniyor ve güzel anılarla vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Pegasus Havayolları ile İstanbul S. Gökçen / Hatay - Gaziantep / İstanbul S. Gökçen arası tek yön ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri
 • Tur boyunca yapılacak tüm transferler
 • 1 gece 4 yıldız kalitesinde otelde konaklama
 • Antakya Kahvaltı Evi’nde yöresel kahvaltı (Biberli ekmek, ıspanaklı gül böreği, külçe, Antakya simidi, humus, toz zahter, zeytinyağı, zahter salatası, çökelek salatası, zeytin öfelemesi, 2 çeşit zeytin, 3 çeşit peynir, kiremitte peynir, sürk, yumurta çeşitleri, tuzlu yoğurt, tereyağ, bal veya reçel, ekmek, çay)
 • Hatay Sultan Sofrası’nda yöresel akşam yemeği (Yoğurt aşı, kaytaz böreği, mevsim salata, karışık meze tabağı, oruk, tepsi kebabı, kabak tatlısı ve ceviz reçeli, meşrubat, su, çay)
 • Gaziantep’te otelde açık büfe ve yöresel kahvaltı (150 çeşit açık büfe kahvaltı ve beyran ikramı)
 • Öğlen Hatay künefesi ikramı
 • Öğlen Gaziantep baklavası ikramı
 • Gaziantep’te Küşleme Kebaphan Restoran’da akşam yemeği (Çorba, fındık lahmacun, çiğköfte, kuşbaşı-simit kebap-ciğer kebap-küşleme, salata, yeşillik, ayran, katmer, çay)
 • Müze-ören yeri giriş ücretleri (St. Pierre Kilisesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi, Gaziantep Kalesi)
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Tüm vergiler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Programda belirtilenlerin haricinde alınabilecek yiyecek ve içecekler (Normal şartlarda böyle bir ihtiyaç olmamaktadır.)
 • Program dışı talep edilecek turlar,
 • Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), bahşiş,
 • Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet.

Bir başka organizasyonda buluşmak üzere…